Kültür Sanat

Netflix ile Kaçamak Yapanların Sayısı Artıyor

0

Kimi zaman verilen sözleri tutmak zordur! Netflix’in yaptığı yeni bir araştırmanın sonucu, dünya genelinde bir diziyi beraber izlemeye başlayan çiftlerin neredeyse yarısının (%46) eşine verdiği sözü tutamayıp, diziyi tek başına, gizlice izlemeye devam ettiğini gösteriyor.

İlk defa 2013 yılında ABD’de gerçekleştirilen bir araştırmayla ortaya çıkan “Netflix ile Kaçamak” kavramı “eşlerin birlikte izlemeye söz verdikleri bir diziyi çeşitli gerekçelerle dayanamayıp tek başına izlemesi” şeklinde tanımlanıyor. Bu keşfin ardından geçen 4 yılda “Netflix ile Kaçamak” yaptığını söyleyenlerin oranının üç kat artması ise çoğunlukla Netflix’teki içeriklerin sürükleyiciliğine bağlanıyor. Her ülkede farklılıklar görülse de Netflix kaçamağı yapan eşlerin savunması çoğunlukla “Dizi öyle sürükleyiciydi ki kendimi durduramadım” oluyor.

Türkiye’deki kullanıcılar arasında ilk defa gerçekleştirilen bu araştırma, Türkiye’deki çiftlerin de Netflix kaçamaklarına oldukça yatkın olduğunu gösteriyor. Netflix izleyicilerinin yüzde 41’i eşine verdiği sözü tutamayıp sevdikleri diziyi tek başına izlemeye devam ettiğini söylüyor. Bu şekilde eşini aldattığını kabul edenlerin yüzde 81’i ise bunu tek seferle bırakmadığını da itiraf ediyor.

Araştırma sonuçlarının ortaya çıkardığı başka bir gerçek ise Türk izleyicilerinin, Netflix kaçamakları konusunda diğer ülkelere göre daha hassas oluşu. Bu gerçeği rakamlarla kanıtlamak mümkün. Türkiye’deki çiftlerin yüzde 76’sı Netflix’te kaçamak dizi izlemekten dolayı eşine karşı suçluluk duyduğunu söylerken bu oran dünya genelinde yüzde 68’lerde seyrediyor. Diğer yandan katılımcıların sadece 5’i eşinin Netflix’te kaçamak yapmasını önemsemeyeceğini düşünüyor. Daha da enteresan olan katılımcıların yüzde 27’si Netflix’te dizi bölümlerini eşinden önce izlemenin, gerçek anlamda aldatmadan bile kötü olduğunu düşünüyor. Dünyada ise bu oran sadece yüzde 14!

Kısacası heyecanın yeni dizilerle her gün biraz daha yükseldiği “dizi maratonu” devrinde, Netflix ile kaçamak eylemi de yeni normale dönüşüyor…

HANGİ DİZİLERİ İZLERKEN ALDATIYORUZ?

Araştırmaya göre Türkiye’deki kullanıcılar Netflix ile kaçamak rutinini çabuk benimsedi. Netflix’in Eylül 2016’da tamamen yerel bir platforma dönüşmesiyle birlikte en iyi izleme deneyimine kavuşan Türkiye’deki çiftler, birbirini en fazla Dexter, Breaking Bad, Love, Star Trek, Black Mirror, Narcos ve Marvel’s Daredevil dizileriyle aldatıyor.

NEDEN ALDATIYORUZ?

Çoğu kişi Netflix kaçamaklarını planlı olarak yapmadığını, bir anda oluverdiğini söylüyor: Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 79’u eşini plansız aldatıyor. Yüzde 63’ü “dizi o kadar sardı ki resmen başından kalkamadım” gerekçesini öne sürüyor. Yine Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 63’ü bu işten sessiz sedasız kurtulacağını bilse daha fazla aldatmaktan çekinmeyeceğini söylüyor.

NASIL ALDATIYORUZ?

Türkiye’de, evde tek başına kaldığında kendini tutamayıp eşiyle beraber izlemesi gereken diziyi yalnız başına izlediğini itiraf edenlerin oranı yüzde 58. Yüzde 10’u eşi evdeyken farklı bir odaya gizlenerek, yüzde 22’si ise eşi iş yerindeyken ya da şehir dışındayken sinsice diziyi açtığını kabul ediyor. Beraber dizi izlerken eşiniz uyuyakaldı ve siz izlemeye devam ettiniz diyelim, sizce bu aldatma sayılır mı? Türkiye’den araştırmaya katılanların yüzde 28’i öyle olduğunu düşünüyor.

NETFLIX İLE KAÇAMAK O KADAR KÖTÜ BİR ŞEY Mİ?

Türkiye’de bir diziyi birlikte izlemeye başlayan çiftlerin yüzde 27’si, hangi gerekçeyle olursa olsun eşinin Netflix’te kaçamak yapmasının, gerçek anlamdaki bir aldatmadan bile daha kötü olduğuna düşünüyor ve bundan korkuyor. Yüzde 40’ı ise şeytana uyup eşinden gizlice izlediği dizi bölümlerini asla itiraf etmiyor.

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

For Honor Dünya ile Aynı Anda Voidu’da!

Previous article

Mobilde Batman Keyfi – Batman: Arkham Underworld

Next article

You may also like