Rehber

Assassin’s Creed Odyssey Hayatta Kalma Rehberi

0

Ubisoft‘un gerek iyi anlamda gerekse kötü anlamda çok kez eleştiri aldığı oyun Assassin’s Creed Odyssey, her şekilde serinin sevilen isimlerinden biri oldu. Özellikle iki taraftan bakılan çok da değişmese bile ilginç yan görevleriyle dallara ayrılan karakterler, oyunu detaylandıran süslemelerden. Geçen yılın Mısır’ından sonra maceramız bizi bambaşka topraklara sürüklüyor.

Gelişmiş dövüş dinamikleri ve RPG elementleriyle Assassin’s Creed Odyssey, kocaman haritasında keşfedilmeyi bekleyen birçok mekana ev sahipliği yapıyor. Bu bağlamda hikayeden çok, keyif kısmında doğru yönde ilerlemek önemli. İşte gözden kaçırmamanız gereken Assassin’s Creed Odyssey hayatta kalma rehberi.

Silah ve Zırhlarınızı Sürekli Güçlendirin

Oyunda çok çeşitli silah ve zırh çeşitleri olmasına rağmen, güçlü olanları bulmak biraz zor. Hatta daha ilginci Legendary seviyede olan zırh veya silahtan daha düşük seviyeli olup, güçlü olanlara denk gelmek mümkün. Oyunda bu anlamdaki dengesizliği çözmenin tek yolu ise onları güçlendirmek yani upgrade etmek.

Altıncı seviyede Legendary seviyede bir silahınız varsa, common yani sıradan bir silahın 9 seviyesinden daha güçsüz olacak demektir. Bu noktada legendary silahı güçlendirdiğinizde, sıradan silah kadar güçlü olacak demektir. Tabii güçlendirme kısmında kullanılan malzemelerin nadirliği ve sayısı artacak demektir. Önemli olan legendary silah ve zırhları asla kırmamak veya satmamak. Silah ve zırhların nadirliği, onların değerlerini ciddi anlamda arttırıyor.

Engraving Ne Ola ki?

Oyunda tıpkı silah ve zırhları güçlendirmek kadar Engraving kısmı da önemli. Engraving bir çeşit oyma işi. Zırh veya silahtaki eksikliği güçlü başka bir stat ile tamamlamak gibi düşünebilirsiniz.

Silah ve zırhlardaki bazı özelliklere ek güçlendirme takmamızı sağlayan engraving, pasif olarak çalışıyorlar. Bir silaha %2 zehir gücü veya zırhla beraber karaktere %5 can ekleme gibi gelen bu pasif özellikler, çokça avantajlara sahipler. Engraving işlemini tıpkı güçlendirmede olduğu gibi kasaba merkezlerindeki blacksmith’lerde yapabilirsiniz.

Parayı Veren Düdüğü Çalar

Oyunda olur da silah, zırh veya geminizde güçlendirme yapmak istemiyorsunuz. Ya da engraving için de üzerinizdekiler maksimum seviyede. Bu durumda drahmi biriktirmek adına satış işlemine geçebilirsiniz. Drahmi, oyundaki para birimi. Kolay şekilde biriktiriyorsunuz ancak çok hızlı eriyip girebiliyor. Yeterli malzemeniz varsa, silah ve zırhları kırmak yerine satabilirsiniz. Böylece peşinize kelle avcısı düştüğünde onları öldürmekle uğraşmak veya kaçmaya çalışmak yerine çat diye parasını verip, kellenizi kurtarabilirsiniz.

Legendary silah veya zırh temin ettiğinizde onu her şekilde güçlendirmeye uğraşacaksınız. Bu yüzden yeterli malzeme varsa, eldeki fazlalıkları satmak işinizi kolaylaştıracaktır.

O Kule Senin Bu Kule Benim

Önceki Assassin’s Creed oyunlarındaki gibi haritaya dağıtılmış kartal simgeli yüksek noktalara ulaşarak, etrafımızı keşfetmek gerekiyor. Buna oyun içinde “synchronize” diyoruz. Koca bir heykelin tepesinde olmak veya izleme kulelerine tırmanmak, verilebilecek basit örneklerden.

Etrafımızdakileri keşfetmenin yanında “fast travel” özelliğini de kullanmamızı sağlayan “viewpoint” kısmı, AC Odyssey’de ciddi hayat kurtarıyor. Yeni girdiğiniz bir haritayı açtığınızda gördüğünüz her viewpoint’e mutlaka üşenmeden gidin. Oyunun ortalarına geldiğinizde “fast travel”ın neden önemli olduğunu anlayacaksınız.

Keşfetmek Önemli

AC Odyssey, çok çeşitli tercihlerin yanında kocaman haritasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Oyuna başlarken Guided Mode ve Exploration Mode arasında seçim yaparken, oyunu daha heyecanlı hale getirebiliyorsunuz.

Keşif (Exploration) Modu, işaretleyicilerini ve simgelerin çoğunu kaldırıyor. Ayrıca Yunan kırsalını gerçekten keşfetmeyi eğlenceli hale getiriyor. Haydut kampları, eski mezarlar derken bol bol para da kazanabilirsiniz. En önemlisi oyunda haritayı gezerken ve belli noktaları keşfederken malzeme toplama kısmına dikkat etmek önemli. Odun, maden, tablet derken zırhları ve silahları bu malzemelerle güçlendireiyoruz. Doğal olarak her şey zincirleme birbirinizi takip ediyor. Önceki AC oyunlarına göre keşfetmek daha manzara güzelliği değil, para ve malzeme toplamayı da güzelleştiriyor.

Malzemeler İçin Belli Noktalar Belirleyin

En iyi silah, en iyi zırh gelişimleri için bol bol malzemeye ihityaç duyacaksınız. Oyunda bunları bulmak o kadar kolay değil. Odun ve deri kısmında işler biraz daha kolay ancak nadir bulunan değerli taşlar, işleri zorlaştırıyor.

Oyunda toplamda altı farklı malzeme var ve hepsini de farklı şekillderde buluyorsunuz. Kimisi sadece haydut kamplarındaki güçlü askerlerdeyken, kimisi suyun altındaki gizli bir mağarada oluyor. Daha önemlisi blacksmith’leri de asla es geçmeyin. Bazıları oldukça nadir bulunabilen malzemelerden satıyorlar. “Soft Leather”, bütün hayvanlardan çıkıyor ve onları avlamak gerekiyor. “Olive wood”, at sırtında koştuturken ormanlık alanlarda bulunuyor. “Iron Metal”, daha çok mağaralarda veya nadiren kaya kenarlarında ortaya çıkıyor. Değerli taşlar ise kelle avcılığı yaptığımız görevlerde ve bazı mağaralarda yer alıyor. Obsidian yani obsidyan, oyundaki en değerli malzemelerden ve genelde “unique” sandıklardan ve öldürdüğümüz liderlerin cesetlerinden çıkıyorlar.

Son olarak gemimizi dahil geliştirebildiğimiz tabletler yani oyun içindeki “ancient tablets” daha gizemli tarihsel bölgelerde görülüyorlar. Onları kaçırmak zaten imkansız, hikayenin birçok noktasında onlara yöneldiğimizi görebilirsiniz.

Her malzeme kendi içerisinde önemli. Oyundaki zırh, silah veya geminizi geliştirmek istediğinizde ihtiyacınız olan malzemelere dikkat edin. Bulduğunuz her malzemeyi toplayın ve es geçmemeye çalışın.

Sık sık Kaydedin

Assassin’s Creed Odyssey, kolay modda bile oynasanız bazı görevlerde işinizi orlaştıran aşamalara sahip. Öldürmemeniz gereken birini öldürebilir veya gizli kalmanız gereken noktalarda yakalanabilirsiniz. Oyunun “save” yani kayıt mantığı istediğiniz zaman kullanıma açık ancak düşman bölgesinde olmadığınız sürece.

Oyunda ek olarak çokça konuşma seçeneğine sahibiz, olur da elimiz kaydı yanlış bir şey söyledik diyelim. İşte bu noktada kayıt kısmından her şeyi baştan başlatabilmeliyiz. Kaydetme kısmı özellikle gemimize birilerini alıp almama kısmında çok işe yarıyor.

Geminizi Geliştirin ve Teğmen Atayın

AC Odyssey’nin gemi savaşları oldukça eğlenceli ve dayanıklılığımıza bağlı olarak işler daha da zorlaşabiliyor. Gemimizde dikkat etmemiz gereken en önemli detay teğmenler. Oyunda belli yan görevlerde çok çeşitli insanlarla tanışacak ve onlara yardım ettikçe, istersek gemimize alabileceğimizi göreceğiz. Bu arkadaşlar gemiye yerleştikleri an, pasif özellikler kazandırıyorlar.

Daha hızlı gemiyi haretek ettirme, okların daha fazla hasar vermesi gibi kazanılan bu pasif özellikler, hayat kurtarıyorlar. Bunların yanında gemiyi güçlendirdiğimizde de daha fazla teğmen atayabiliyoruz. Tabii geliştirme kısmı için bayağı malzeme gerekiyor. Her teğmen ataması, diğer pasif özellikleri de gemimize kazandırıyor ve su üzerindeki savaşlar daha ateşli geçiyor.

Yeteneklerinizi Kullanmaktan Çekinmeyin

Assassin’s Creed Origins’te olduğu gibi Odyssey’de de belli özel yeteneklere sahibiz. Bunları 1, 2, 3 ve 4 olmak üzere farklı tuşlara atayabiliyoruz. Oyunda bizi karşılayan  3 farklı yetenek ağacı var. Bunlar: Hunter, Warrior ve Assassin. Hunter uzak saldırılarımızı güçlendiriyor. Warrior, yakın mesafeli saldırılarını geliştiriyor. Assassin ise daha sessiz olduğumuz saldırıları geliştiriyor.

İsterseniz oyunda sadece okçu olarak kendinizi Robin Hood kafası düşünebilirsiniz ancak eninde sonunda gizli olmanız gereken noktalar d aolacak. Dövüş mekanikleri çok çeşitli olduğu için dorğu zamanda doğru yeteneği kullanmak çok önemli.

Pasif olarak karakteri güçlendiren yeteneklerin yanında, tuşlara atama yaptığımız ve bizim özellikle aktif edebildiğimiz özellikler hayat kurtaran cinsten. Hatta bazıları düşmandan düşmana değişiklik gösteriyor. Yeteneklerinizi kullanmaktan çekinmeyin ama doğru zamanda tekmeyi bastığınızdan da emin olun.

Tepkilerinize Dikkat Edin

Ounda tepkilerimize ve konuşmalara verdiğimiz cevaplara göre işler karışabiliyor. Alexios veya Kassandra olarak aç gözlü olup her görevde para isteyebilir ya da alçak gönüllü olabiliriz. İkisinin ortasında kalmak da mümkün.

Cevaplarınız sadece diğer karakterlerin sizi nasıl algılayacağıyla ilgili değil; Ayrıca hikayenin nasıl ortaya çıktığı konusunda da büyük etkilere sahipler. Mesela, karakterler seçimlerinize bağlı olarak yaşayabilir veya ölebilir ancak başka daha net etkiler de yaratabilir. Öldürmeye karar verdiğimiz bir NPC, bir bakmışız gelecekte bize yardımcı olmasını düşündüğümüz başka bir karakterin yakını çıkabilir. Tabii adam onu öldürdüğümüzü öğrenince yardım etmekten vazgeçebilir. Bu nedenden ani tepki kısmında diyalogları dikkatli okumanız gerekiyor.

Bunlara ek olarak flört edebildiğiniz karakterler de var.

Şurama da Görev, Burama da Drahmi

Oyuna her girdiğinizde kasabalarda veya belli mekanlarda yazılı tabelalar göreceksiniz. Bunlar genelde 20 Yunan askeri öldür, mektubu şu adama ver gibi basit görevlerden oluşuyorlar ancak oldukça iyi para ve XP (deneyim puanı) kazandırıyorlar.

Bazı görevler günlük veya haftalık oluyor. Bu görevler kaliteli zırh veya silah kazandırabiliyor, üstelik fazla zaman da almıyorlar. Arada bakmaktan zarar vermez.

Yan Görevleri Es Geçmemeye Çalışın

Tam olarak hayat kurtarmıyor ancak belli noktalardan yan görevler önemli. Şöyle ki oyundaki amacımız  40’dan fazla üyeyi bünyesinde barındıran Kosmos Tarikatı’nı yerle bir etmek. Bu arkadaşlar saklanmayı çok iyi biliyorlar ve bazıları dövüş konusunda canımızı sıkarken, bazıları ayakları poposuna vurarak kaçabiliyor.

Tarikat üyelerinden birini öldürmek, diğer bir üye hakkında ipucuna sahip olmamızı sağlıyor. Mesela ben farkında olmadan 3 üyeyi kampta saklanırken öldürmüştüm ve bir bakmkşım 2 ipucu ile başka üyelerin de yerlerini keşfettim. Tabii bu, tamamen şans. Normalde işler daha çok yan görevlerle şekilleniyor.

Çoğu tarikat üyesini basit keşifle asla bulamıyorsunuz; bunun yerine, yan görevler aracılığıyla kendilerini ortaya çıkarıyorlar. Belirli bir tarikat üyesi arıyorsanız, konumu için profiline bakın ve ardından o bölgedeki mevcut her yan görevi yapın. Bölgedeki ana hedefinizi nasıl gerçekleştireceğinizi öğrendiğinizde, ipleri çeken tarikat üyesi genellikle çok uzaklarda olmuyor.

Oyuna uygun fiyatlardan Voidu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Assassin’s Creed Odyssey İnceleme
Ceyda Doğan Karaş
86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.

Blizzcon 2018 – Zeratul, Starcraft 2 Co-op Modunda Yanınızda

Previous article

Blizzcon 2018 Heyecanı Başlıyor!

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Rehber