İnceleme

Crash Team Racing Nitro-Fueled İnceleme

0

Neredeyse 20 yaşındaki Crash Team Racing, piksellerin evrimleşip güzelleştiği Crash Team Racing Nitro-Fueled olarak karşımızda.

Orijinal PlayStation‘da piyasaya çıkan oyunun üzerinden oldukça uzun zaman geçti. Crash ve ekibi, hiç olmadıkları kadar canlı, sevecen, renkli, parlak dokularıyla öne çıkıyor. Oyun, 4K destekli ve 30fps’te çalışıyor. Aradan geçen zamanı düşündüğümüzde bu kalitenin oldukça iyi olduğunu kabul etmek gerek. Bölünmüş ekran konusu araya girince ufak tefek sorunlar yok değil. Serinin hayranlarına güzel haber ise oynanış dinamiklerinde neredeyse hiçbir şeyin değişmediği. Karakter kontrolleri ufak dokunuşlarla süslenmiş ve daha fazla ayrıntıyla güzelleştirilmiş.

İlk nesil oyuncularla, günümüz dönemi oldukça farklı. 70’ler, 80’ler derken daha uzak veya yakın geçmişte yüzlerce oyun kendi halinde evrimleşiyor. Bazı oyunlar ise yeniden karşımıza çıksa bile özündeki eğlenceyi kaybetmiyor. Crash Team Racing Nitro-Fueled, tam olarak böyle bir oyun. Yarış dinamiklerindeki zorluğu hala temelde aynı. Ana hikaye kısmında ilerleyebilmek için yarışı kazanmak zorundasınız. İkinci veya üçüncü bitirmek, campaign kısmında ilerlemenize asla yardımcı olmayacaktır. Günümüz oynanış mantığını düşündüğümüzde orijinal ismine sadık kalması demek, bazı haksızlıkları da beraberinde getiriyor. Durum şu ki yarışı kazanabilmek, kimi zaman sadece şans eseri gerçekleşiyor. Diğer tarafta size minik bir ipucu, yarış parkurunu ezberlerseniz, her şey daha da kolaylaşacaktır.


[url-changer url=”sayfa1″ title=”Sayfa 1″]
Oyunda sizi bekleyen normal ve Nitro-Fueled olarak iki seçenek bulunuyor. Nitro-Fueled, oyuncuların kilidi açılmış herhangi bir karakteri oynamalarına, kilidi açılmış herhangi bir kartla yarışmalarına, özelleştirilmiş veya orijinal halleriyle oynamalarına olanak tanır. Ayrıca zorluk seviyeleri kısmında sizi bekleyen üç farklı aşama mevcut. Oyun orijinalini çoktan hafızalarına kazıyanlar, kendilerini daha zorlayıcı yarışlara hazırlayabilirler. Açıkçası oyun direkt normal modda başladığı için kendinizi her türlü konumlandırmanızda fayda var. Oyunun cezalandırıcı sistemini hatırlıyorsanız, sizi çokça uğraştıracak sürprizlere hazırlıklısınız demektir.

Malum “remake” konusu pek hassastır. Crash Team Racing Nitro-Fueled, özünde başarılı remake’lerden biri. Online mod eklenmesi, eğlenceyi “bazılarınız” için farklı boyutlara taşıyabilir. Çevrimiçi oynama deneyiminiz, kendi internet bağlantınıza ve karşı tarafa bağlı olarak değişse de genellikle oyunda bulunduğunuz süre boyunca gayet temiz çalışır. Online kısımda pek seçenek yok. Özel veya rastgele eşleşmeler yapabilir, diğer tarafta çevrimiçi olarak arkadaşlarınızla takılabilirsiniz.

Geliştirici Beenox, çevrimiçi yarışların daha dikkat çekici olması adına yakın zamanda güncelleme yaptı. Ancak bu güncelleme biraz ters tepti ve teknik sıkıntılar yüzünden sık sık sunucudan düşebiliyorsunuz. Firmanın verdiği bilgiye göre çevrimiçi yarışın ötesinde, oyuna çeşitli etkinliklerin de yapılacağı açıklandı. Bu açıklamalar arasında yeni karakter çıkartmaları, nitro puanları toplayabilmek için yeni zorluklar ve fazlasını içeriyor. İşin güzel kısmı yeniliklerin tamamı ücretsiz ve gerçek para harcamanıza gerek kalmadan, oyun içi parayla kavuşabileceğiniz kozmetiklerden oluşuyor.
[url-changer url=”sayfa2″ title=”Sayfa 2″]

Basit eğlence mantığını, zorluk seviyesini koruyarak öne çıkaran Crash Team Racing Nitro-Fueled, resto esintisinden de hiçbir şey kaybetmeyerek tam 31 piste sahip. Ayrıca hepsi orijinal Crash Team Racing ve Crash Nitro Kart’a ait. İçinizdeki çocuğu mutlu edelim ve dinamiklere fazla ellemeyelim, onun dışında görselliği güzelleştirelim temasını ana fikir alan geliştirici ekip, dersine iyi çalışmış. Konsol söz konusu olduğunda ülkemizdeki fiyatlandırma bazılarınıza fazla gelebilir. 239 TL, Crash’ı çılgınlar gibi sevip, bütçesi uygun olana fazla gelmeyecektir. Bunun dışında türünden hoşlanmıyorsanız veya Crash gibi efsanevi bir isme yabancıysanız, satın almadan önce tekrar düşünmelisiniz.

Crash Team Racing Nitro-Fueled, serinin başından sonuna kadar her türlü ilave içeriği olan klasik bir kart oyununun sadık bir versiyonu. Ivır zıvır ne varsa kilitleri açmak, çıkartmaları toplamak, parçalara ulaşmak, daha zorlu modlarla parmaklarınızın su toplamasını istiyorsanız doğru adrestesiniz. Ne de olsa bazı klasikler ölmez ve Crash, kesinlikler bunlardan biri. Orijinaldeki hatırlarını tekrar yaşamak isteyenler için günümüz konsollarına nimet kıvamındaki Crash Team Racing Nitro-Fueled, bunca yıldan sonra hala zor ve acımasız gelebilir. Ancak bu acımasızlık olmazsa o zaman Crash Team Racing olmaz.
[url-changer url=”sayfa3″ title=”Sayfa 3″]

 

MotoGP 19 (PS4) İnceleme
Keeper of Time
“Lost time is never found again. Oh, never mind I found it.”

  Omen of Sorrow İnceleme

  Previous article

  Hearthstone’un Yeni Güncellemesi Yepyeni Kartlarla Geliyor

  Next article

  You may also like

  More in İnceleme