Köşe Yazısı

Oyuncu Koltuğu Nasıl Olmalıdır? DX Racer Formula Deneyimi

0

Hepimizin ortak derdidir koltuk seçimi. Günümüzün büyük kısmını olmasa bile (bazılarımız günün büyük kesimini pc başında geçiriyor o ayrı) en önemli kısmını, günün yorgunluğu ile akşam vakti geçtiğimiz PC başında rahat ve keyifli bir oyun keyfi yaşamak isteriz.

Bütün gün yorulmuş halde gelip oturduğumuz, ergonomisi düzgün olmayan, sizi bir süre sonra rahatsız etmeye başlayan ve sizin umursamadığınız koltuklar bize ilerleyen zamanda bel ve sırt sorunları, oturuş bozuklukları olarak geri dönüyor.

Peki bunun çözümü nedir? Düzgün koltuğu nasıl seçeriz?

Zor bir soru aslında. Herkesin boy ve kilosuna uyan, çabuk eskimeyecek ve dayanıklı bir koltuk bulmak iyi bir piyasa araştırması da gerekiyor. Oyuncu koltuğu adı altında piyasada “gerçekten” kötü modeller mevcut. Bir süre sonra elinizde kalan, olur olmaz yerlerinden kırılan hatta yırtılan, günün sonunda verdiğiniz 300-400 liraları çöpe attığınızı fark etmenizi sağlayan bir durum oluşuyor. Bir sürü marka arasından iyisini seçmek için biraz paraya kıymak, bunun uzun vadeli bir yatırım olduğunu düşünerek hareket etmek gerekiyor.

Aldığınız hiçbir ekran kartı sizin gözünüzü korumuyor, işlemciler ise ömrünüzü uzatmıyor belki ama oturduğunuz koltuk sizin bel, omuz, boyun, sırt ağrılarından, rahat etmenizden ve sağlıklı olarak pc başında zaman geçirmenizden sorumlu oluyor. Bu aşamada inceleme ve köşe yazısı kıvamında hazırladığım bu DX Racer deneyimini aktararak en azından bir miktar deneyimlerimi paylaşmak istedim.

oh_fe08_nb-009

Uzunca bir süredir DX Racer Formula serisi koltukları kullanmaktayız. Bu koltuklardan önce muhtelif markaların birden fazla ürününü kullanıp kendimizi “oyuncu koltuğu” olmasa bile bilgisayar başında bizi rahat tuttuğunu düşündüğümüz koltuklara sahibiz diye nitelendiriyorduk. Öncelikle kargonun gelmesi, kolinin boyutu ile bir şaşırdığımızı söylemeliyim. Süratle açıp birleştirdiğimiz koltukların ağırlığı da yine bizi şaşırttı.

Çoğu koltuğu rahatça tutup kaldırabilirsiniz. Fakat bizim deneyimlediğimiz modellerde gördüğümüz koltuğun dengesi ve malzeme kalitesinden ağırlık oldukça önem arz eden bir husus. Koltuk, uzun saatler üzerinde vakit geçirmek için farklı noktalardan destekler düşünülerek hazırlanmış.  Ayrıca bel ve boyun için destekleri de mevcut. Ayak kısımları ise denge ve düzen konusunda işçiliğin başarısını gözler önüne sürüyor.

Farklı ebatlarda genişlik ve kilo için seçimleri de bulunan DX Racer ürünleri kullanıcısına kendisine en ait ürünü seçip sunmayı hedefliyor. Böylece koltuk sorunlarından bir çoğu ortadan kalkıyor. Kilo problemi olan oyuncuların aldıkları koltuğa ağırlık bazında sorun yaşama ya da koltuğun yeteri kadar dayanıksız olması sorununa karşı tam çözüm sunuyor.

Malzeme olarak yüzeyi temizlemeye yatkın, aynı şekilde kir tutmayan, delici kesici maddelerle hamle yapmadığınız sürece de kolayca eskimeyecek bir halde. Özellikle düzenli temizlik yapmayan, 40 yılda 1 temizlik yapmayı tercih edenler için yüzeyin hızlı bir temizlemeye yatkın olması büyük bir kolaylık.

Pc başından saatler boyunca kalkmamak büyük bir hatadır. 45 dakikada bir kalkıp 2 tur atıp geri gelmek gerekir. O nedenle bu koltuğu aldım 5 saat oturdum gibi bir şey söylemek hata olur. Fakat yine de uzun kullanımda sizi rahatsız etmediğini söyleyebilirim.

Fiyat – performans – almalı mıyız?

Yüksek fiyat dediğiniz duyar gibiyim. Fakat konuya şu yönden bakalım;

2 yıl içinde çabuk dağılan koltuklardansa, 3-4 yıllık bir süreci düşünerek alacağınız bir dx racer sizin için daha faydalı bir yatırım olacaktır. Sadece fiyat olarak değil konuyu sağlık açısından da değerlendirdiğinizde harcadığınız parayı, ilerde doktor masraflarından da düşerek ne kadar geridönüş aldığınızı hesaplayabilirsiniz. Deneyimleyip memnun kaldığımız DX Racer ürünlerinin Türkiye resmi satıcısı Adore Mobilya sitesi üzerinden satın alabilirsiniz. https://www.adoremobilya.com/

 

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

HyperX Sponsorluklara Doymuyor

Previous article

Corsair’den Cherry MX Speed Switchli Klavyeler

Next article

You may also like