Müzik

Müzik Ruhun Gıdasıdır – Yorxe Özel Röportaj

0

Son zamanlarda eğlenceli ve tutkulu içeriklere aç kaldık. Film, kitap, dizi, oyun derken müzik kısmını da unutmamak gerek. Hem ne demişler: “Müzik ruhun gıdasıdır”. Bu sıralar ilginç işler peşindeyiz. Bu sırada ve tatlı tavırlarıyla ve ilginç nota seçimiyle gözümüze ilişen sevgili Yorxe bizi kırmadı, sorularımıza yanıt verdi. Kendisini merak eden dostlar için ilgili linkleri röportaj sonunda bulabilirsiniz.

Öncelikle, seni biraz tanımak istiyoruz, Yorxe kimdir?
“Yorxe birkaç ay önce benim yatak odamda doğdu. Adımın (Roxy) bir takma isim halinde yazılımı. Müziğim için bir karakter oluşturmak istedim ve bu bana deneysel ve üretken olmada büyük bir özgürlük sağladı. Doğuştan içe dönük bir insanım bu yüzden bu gerekliydi.”

Seni şarkı yayınlamada “Peki, bunu artık yapıyorum” dediğin noktada hissettiren şey neydi?
“13 yaşımdan beri yazıyor ve müzik üretiyorum. Çeşitli dönemler ve aşamalar boyunca müziğimle birlikte şekillendim, sürekli değişken bir süreçti ama geçen senenin ortasında Güney Afrika’dan Los Angeles’a plak şirketimle tanışmak için uçtum, onlarla imzalar attık ve bu zamandan beri beraberiz.”

Müziğini nasıl tanımlıyorsun? Seni müziğe ilk başlatan şey neydi?
“Bunun için hala bir cevabım yok, sanırım hiçbir zaman da olmasını istemiyorum. Gençliğimde başladığımda müziğimi belirli stiller içine sokmaya çalıştım ve yaratıcı kaynaklarımı kızdırmaktan başka bir işe yaramadı. Şimdi o süreçte bana uygun bütün ses tınılarını çıkarıyorum, neye benzerse benzesin. Babam bende müzik açısından önemli bir role sahiptir, müzikal insanlar değiller ama Pink Floyd ve Depeche Mode gibi güzel müzikler arasında büyümek benim için yeterli oldu.”

Hayatında bir ilham objesi var mı? Hangi müzisyene hayransın?
“Çok spesifik bir şey değil, sanırım en iyi sözlerimi gerçekten üzgünken yazdığımı biliyorum, eğer mutluysam da en iyi sesleri yapıyorum. Birkaç yıl önce yaşadığım gelgitlerin şuan bir anlamı yok, ilham kaynaklarım sürekli evriliyor. Yaratıcı her şeyi, pişmanlık duymadan yaptıkları özgün bir müzikte kendileri olabilenleri seviyorum. Lorde muhtemelen benim için yukarıdaki tanıma uyan modern örneklerden biri olabilir.”

Bir hikayeyi sözlerle mi anlatmayı tercih edersin yoksa bunu notalar mı halleder?
“Sözler benim ilk aşkım, ilk enstürmanımı çalamıyorken yazıyordum. Şiirler, kısa hikayeler ve sonra şarkılar. Eğer beni ilk üç cümlede tutabilirsen, beni sonraki üç dakika için kendinde tutarsın.”

Sana verilen en iyi tavsiye neydi?
” ‘Bu hiçbir zaman kolay olmayacak, eğer öyle olsaydı, herkes yapabilirdi’ Bu söz ben müziğe başladığımdan beri aklımın bir köşesinde, bu zamana kadar yaptığım her şeye kulağımda bu sözün küpesiyle başladım. Bir şeyden artık keyif almıyorken ondan uzaklaşmak her zaman daha kolay, kimse boş bir odaya şarkı söylemeyi, bir menajer tarafından reddedilmeyi veya şarkısının maksimum 200 dinlenmesini istemez. Bütün bunları yaşadım, bu sadece gün be gün arkadaş olmaya çalıştığım canavarın doğasında var.”

Hayatının arka plan şarkısı ne?
“Yanan Mississippi nehri üzerinde hız botu süren bir iskelet ile duşta ağlamanın kombinasyonu arasındaki herhangi bir şey. Bazı günler dünyanın üstündeyim, bazı günler altındayım.”

Bir müzisyen olarak, herhangi bir müzisyene bir soru sorabilsen, hangi müzisyene ne sorardın?
” ‘İlerlemeni sağlayan şey ne oldu?’ Bence biraz belli, açık uçlu ve belki çok göz önünde olan bir şey ama bir müzisyen olarak bence yapması en zor şey. Sanatı oluştururkenki aşk ve tutku ilk akla gelen cevap ama bunlar yeterli olmadığında ne olacak? Bunu garajda başlayıp Wembley (Stadyum)’de sahne alan herkese oturup sormak isterdim.”

Şarkılarını tamamen kendin mi üretiyorsun?
“Hep öyleydi, ama geçen sene plak şirketimle çalışmaya başladığımda 2 tane gerçekten yetenekli yapımcı, şarkı sözü yazarları ve iş beyinlerinin müzik endüstrisindeki bütün alanlardaki bir yığın tecrübesi ile çalışma fırsatı elde ettim. Üçümüz çok fazla müzik yazıyor ve üretiyoruz, böyle sağlam bir takımım olduğu için şanslıyım.”

Türk dinleyenlere söylemek istediğin bir şey var mı?
“Beni bulmak için vakit harcayan, beni dinleyen veya gününün 30 saniyesini benim şarkılarımdan birini dinleyen herkes, benim ilerlememin sebebi sizlersiniz. Neler yaptığımı paylaşabilmek veya daha da fazlası bunun biriyle aynı tınıda olduğunu bilmek benim için müteşekkirden de öte. Benimle beraber böyle bir şeyin parçası olduğunuz için teşekkür ederim.”

Röportaj için teşekkürler, yeniden görüşmek üzere!

Kirpi Sonic Filmi İzlemeye Değer Mi?
Ceyda Doğan Karaş
86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.

Control için “Foundation” Genişlemesi PS4 ve PC’ye Çıktı

Previous article

NVIDIA ve İş Ortakları 100’den Fazla Dizüstü Bilgisayar Tasarımını Piyasaya Çıkardı

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Müzik