Sinema

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları İzlenmeye Değer Mi?

0

Büyü dünyasıyla tanıştığımız ilk günden beri hepimiz aynı şeyi istedik: cesaret, zeka, kurnazlık, adalet. Bu dört unsuru tek kalemde tanımlamak veya sıfatlara ayırmak imkansız. Özünde birbirlerini tamamlayan dört element gibiler ve her birinin özel bir rengi var. Çoğunluk kırmızının şehvetine kendisini kaptırsa da işin kodlanmış boyutunda farklı renkleri temsil eden bireyleriz aslında. Hepimizin ruhu farklı ve her ruh kırılganlığını farklı renklerle yücelir.

J.K. Rowling, belli konularda mükemmel işler çıkartarak Harry Potter evrenine herkesin hakim olmasını sağlamıştır. Kitapları kadar olmasa da filmler de kendi halinde başarılıydı. Önemli birçok detay atlanmıştı evet ama beyazperdede uçuşan büyülerin güzelliğine kapılmamak elde değildi. Ancak konumuz Harry Potter değil. İtiraf etmem gerekirse Harry Potter’ın daha aydınlık taraflarda ilerleyen kendi yolu olduğunu düşünürüm hep. Aslında hikaye daha karanlık olmalıydı, duygusallığın ardına saklanan su dalgası gibi değil de yıldırım ardından gürleyen gök gürültüsü kadar etkileyici olmalıydı. Harry Potter kötü demiyorum, asla. Aksine, kendi alanında başarılıydı ama oturup filmlerini defalarca izlemeyi pek istemedim. Onun yerine kitaplara gömülmeyi tercih ettim.

Yüzüklerin Efendisi için de benzer durum söz konusu. Tabii filmlerini defalara izlemekten asla bıkmadım. Fantastik Canavarlar ise beni gerçek anlamda kalbimden vurdu. Karanlık sokaklar ardına gizlenmiş tema o kadar temiz görünüyordu ki insan çok çabuk etkileniyor. Tabii evrene hakimseniz veya bu tarz yapımlardan hoşlanıyorsanız ancak o zaman ne demek istediğimi anlayabilirsiniz. İlk filminde kimi zaman eğlendiren ve son birkaç dakikasında izleyenleri hayretler içerisinde bırakan dokunuşlarından sonra Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları hikayemize kaldığı yerden devam ediyor.

Warner Bros. Pictures yapımı “Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları” J.K. Rowling’in yarattığı yepyeni beş Wizarding World (Büyücü Dünyası) macerasının ikincisi.

Hikaye

Birinci filmin sonunda, güçlü karanlık büyücü Gellert Grindelwald (Johnny Depp), Newt Scamander‘ın (Eddie Redmayne) yardımıyla MACUSA (Amerika Sihir Bakanlığı) tarafından yakalanmıştı ancak tehditlerini yerine getiren Grindelwald gücünün hafife alınması sonucunda birtakım yardımlarla kaçar. Beraberinde onun gerçek niyetlerinden şüphelenmeyen müritler toplamaya başlar. Bu müritleri o kadar iyi yetiştirir ki karanlığa kendinizi kolaysa kaptırıp, iyi yolun soğuk duvarlardan ibaret olduğunu sanırsınız. Grindelwald’ın amacı sihirli olmayan tüm varlıkların üzerinde hüküm sürecek safkan büyücüler yetiştirmektir. Konuşması insanları çok kolay etkiler ve gücü de inanılmazdır.

Grindelwald’ın planlarını bozmak gayreti içindeki Albus Dumbledore (Jude Law) kendisinin yardım isteğini kabul eden ama önlerinde uzanan tehlikelerden habersiz eski öğrencisi Newt’le işbirliği yapar. Dumbledore, kendisinden beklenen aksiyonların “hemen hemen” hiçbirini yerine getiremez. Bu da büyü dünyasında biraz karmaşaya yol açar. Sevgi ve sadakat sınanırken, gitgide bölünen büyücülük dünyasında, en hakiki dostlar arasında ve aileler içinde çizgiler çekilir.

Teknik Detaylar

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları iki kez Oscar adayı Jude Law (“Cold Mountain”, “The Talented Mr. Ripley”) ve üz kez Oscar adayı Johnny Depp’in (“Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street”, “Finding Neverland”, “Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl”) başını çektiği zengin bir oyuncu kadrosuna sahip: Oscar ödüllü Eddie Redmayne (“The Theory of Everything”), Katherine Waterston, Dan Fogler, Alison Sudol, Ezra Miller, Zoë Kravitz, Callum Turner, Claudia Kim, William Nadylam, Kevin Guthrie, Poppy Corby-Tuech.

Film “Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar”da birlikte çalışan yönetmen David Yates’i, senarist-yapımcı J.K. Rowling’i ve yapımcılar David Heyman, Steve Kloves ve Lionel Wigram’ı yeniden bir araya getirdi. Tim Lewis, Neil Blair, Rick Senat ve Danny Cohen ise “Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları”nın yönetici yapımcılığını üstlendiler.

“Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar”ın kamera arkası yaratıcı ekibi de yeniden bir araya geldi: Oscar ödüllü görüntü yönetmeni Philippe Rousselot (“A River Runs Through It”); üç Oscar ödüllü yapım tasarımcısı Stuart Craig (“The English Patient”, “Dangerous Liaisons”, “Gandhi” ve “Harry Potter” filmleri); dört Oscar ödülü bulunan kostüm tasarımcısı Colleen Atwood (“Chicago”, “Memoirs of a Geisha”, “Alice in Wonderland”, “Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar”); Yates’in uzun zamandır birlikte çalıştığı birçok BAFTA ödülüne sahip kurgu ustası Mark Day (son dört “Harry Potter” filmi, “Ex-Machina”) ve görsel efektler amirleri Oscar ödüllü Tim Burke (“Gladiator”) ve Oscar adayı Christian Manz (“Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1”). Filmin müziği sekiz kez Oscar’a aday gösterilmiş James Newton Howard’ın (“Defiance”, “Michael Clayton”, “The Hunger Games” filmleri) imzasını taşıyor.

Film, dünya çapında 16 Kasım tarihinde vizyona girecek ve 2D, 3D, IMAX formatlarında dağıtımını Warner Bros. Pictures gerçekleştirecek.

Fasulyenin Faydaları

Hikayenin gidişatı ve karakterler hakkında minimum bilgi vereceğim. Malum bu yazıyı okuyan bazı ponçikler evrenden uzaklar. Onları merak ettirelim de kitaba yumulsunlar ve Newt Scamander’ın hayatının ne kadar ilginç olduğunu keşfetsinler.

Fantastic Beasts: The Crimes of Grinderwald, gerek oyunculuk bakımdan gerekse büyünün hayatımıza girdiği görkemiyle izleyiciyi sonuna kadar etkilemeyi başarıyor. Özellikle Harry Potter severleri “çok mutlu” edecek birkaç isimle de karşılaşıyoruz. Bu isimlerin bazıları filmde çok önemli rollere sahipler ve muhtemelen devam filminde de kendilerini gösterecekler. Bazıları ise birkaç dakikalık ve hatta saniyelik diyaloglar, duvar yazısı vb. gibi minik detayların arkasına gizlenmişler. Olur da Harry Potter evrenini hunharca sevenlerdenseniz, dikkatli izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Hazır eski isimler dedik, filmde hatıralamızın bir köşesinde yatan mekanlara da denk geliyoruz. Tanıdık melodilerin arkasına saklanan muazzam manzalarla süslü filmde, özellikle büyü savaşlarında harikalar yaratılmış. Fantastik canavarların güzelliğinden bahsetmiyorum bile. Newton Artemis Fido “Newt” Scamander rolüne kendisini kaptıran Eddie Redmayne, mimikleri ve canavarlara olan bağlılığının yanında büyü konusundaki yeteneklerini de konuşturmaktan geri kalmıyor. Filmde daha fazla büyü aksiyonuna şahit oluyor, aynı zamanda sağ gösterip sol vuran hikaye geçişleriyle de karşılaşıyoruz.

Bütün senaryo, Credence Barebone özüne odaklanmış durumda. Onun kimlik arayışı ve yıllardır içinde sakladığı büyü gücü, inanılmaz bir silah haline getirilmiş durumda. Filmde sık sık tahminler yürütüyor ancak her tahmin, bizi farklı bir çıkmaza sürüklüyor. Açıkçası uzun süredir bir filmi soluksuz izlememiştim ve Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald, aradığım hissiyatı geri kazanmamı sağladı.

Johnny Depp (Gellert Grindelwald), Claudia Kim (Nagini) ve Jude Law (Albus Dumbledore) üçlüsü filmdeki favorilerim oldu. Nagini’nin gelecekte ne hallere düşeceğini biliyoruz ancak onun kırılgan ruhunun nasıl şekillendiğini görmek, çözülmesi gereken bulmacaların başında yer alıyor.

Albus Dumbledore’u “şimdilik” pek aktif göremiyoruz ancak Harry Potter filmlerinde aşina olduğumuz ve zekasıyla rakiplerini kolayca ezen bakışlarını kaçırmamak imkansız. Hani haklı olduğu noktalarda rakibini öyle güzel dolandırır ve tam cümlesini tamamlamadan keskin duruşuyla karşısındakini etkiler ya, işte Jude Law bu konuda izleyiciyi tatmin etmeyi başarıyor. Onun kararları ve inancı, filmin bel kemiği niteliğinde ama bunu hissetmek pek yeterli gelmiyor pek tabii ki.

Daha fazlasını umsak bile şimdilik olaylar fazlasına izin vermiyor. Malum, 2 saat 15 dakikalık süreye koca Dumbledore’u yerleştirmek oldukça zor. Johnny Depp hakkında yazılabilecek neredeyse hiçbir şey yok çünkü adam çok temiz iş çıkartmış. Gellert Grindelwald ismine daha yaraşır başka biri olamazdı. Beden dilinden akan karanlık gücü hissetmek çok da zor değil. Onu aksiyon anında görmek ise evrene hakim olanlara yetecektir.

Pek tabii ki belli eksileri de bünyesinde barındıran film, birçok soru işaretini de beraberinde getiriyor. Son ana kadar Credence hakkında sürekli “heh bu sefer kesin belli oldu” derken, yine belli noktalarda havada asılı kalıyoruz. Merak etmeyin asıl kimliği ortaya çıkıyor ancak bunun bir oyun olup olmadığı konusu hala soru işareti. Çünkü büyü dünyasının karanlığı sert aldatmacalarla doludur.

Kısacası fantastik ve aksiyon öğelerini bir arada seviyorsanız, Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları istediğinizi verecektir. Zaten ilk filmi izlediyseniz devamında neler olduğunu merak edip kendinizi sinema salonuna atacaksınız. Ancak unutmayın ki belli eksiklikleri var. 2 saat bu film için yeterli değil ve bazı noktalarda hikaye tam olarak istediğiniz detayları size sunmayacaktır. Fantastik bir film olmasından ötürü fazla mantık aramadan, konuya odaklandığınızda filmden zevk alacağınızdan eminim.

Kingsman 3 Filminin Eggsy Karakteri Taron Egerton Olmayacak

Ceyda Doğan Karaş
86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.

Fallout 76 Bekleyenleriyle Buluştu

Previous article

Chimparty İnceleme

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Sinema