Sinema

Rampage: Büyük Yıkım İzledik, Ortalık Karıştı

0

13 Nisan Cuma günü ülkemizde Rampage: Büyük Yıkım olarak vizyona girecek olan aksiyon ve macera filmi Rampage’in yönetmen koltuğunda Brad Peyton oturuyor.

Jumanji, Journey 2, G.I. Joe: Retaliation ve daha fazlasıyla tanınan kas yığını oyuncu Dwayne Johnson, filmin başrolünü üstleniyor. Filmin konusu: Johnson’ın canlandırdığı primatolog Davis Okoye insanlarla arasına mesafe koyan biridir ancak, kaçak avcılardan daha yavruyken kurtardığı, olağanüstü zeki ve nadir bir gümüşsırtlı albino goril olan George’la sarsılmaz bir bağı vardır. Ne yazık ki, gizlice yapılan genetik bir deney kötü sonuçlanarak, bu nazik hayvanı devasa boyutlu, yıkıcı bir primata dönüştürür.

Daha da kötüsü, çok geçmeden, aynı şekilde değişime uğramış başka hayvanların da olduğu anlaşılır. Ortaya çıkan bu yeni alfa primatlar Kuzey Amerika’da önlerine çıkanı yerle bir ederken, Okoye bir panzehir bulmak için gözden düşmüş genetik uzmanı Kate Caldwell’le (Naomie Harris) işbirliği yapar. Okoye sürekli olarak değişen savaş meydanlarında ilerlemeye çalışırken, hem küresel bir felaketi önleme hem de bir zamanlar dostu olan korkutucu yaratığı kurtarma mücadelesi verir.

Godzilla‘yı bilir misiniz? Hani koca kertenkele. Ah ah pek de tatlıdır, aslında hüzünlü de bir hikayesi vardır. Yani en azından bazı kurgulara göre. Açıkçası 2014 yapımlı olan Godzilla’yı da pek beğenmiştim. Size çok güzel bir örnek vereyim: Koca koca yaratıklar, hayvanlar veya adını siz koyun bir şeyler savaşıyor, siz de bu tarz detaylardan hoşlanıyorsanız Rampage: Büyük Yıkım, kesinlikle size göredir. Ancak mantık arayan izleyicilerdenseniz, o zaman bu film sizi hüsrana uğratacaktır.

Sanıyorum daha yazının başında filmi izlemeli miyim sorusunun cevabını vermiş bulundum. Kişisel fikrimi merak edenler için bu tarz vurdulu, kırdılı, yıkılan şehirli, DNA bozukluğu yaşayan hayvanlar vb. daha çoğaltılabilecek birçok örnekli filmleri çekici bulurum. Buna biraz da gaz dolu müzik eklenince, alırım elime mısırı izlerim. Tabii acı bazı gerçekleri de gün yüzüne çıkartmak lazım, Rampage: Büyük Yıkım filmi ikinci kere izlenebilecek kadar başarılı değil.

Açıkçası oyunculuk kısmında bütün filmi taşıyan iki isim Dwayne Johnson ve Jeffrey Dean Morgan (The Walking Dead). Pis kovboy kıvamında ilerleyen ancak rolünün hakkını veren Morgan, bu filme pek yakışmış. Dwayne Johnson’ın karakteri her ne kadar masum bir hayvan dostu gibi görünse de aslında geçmişinde pek tabii ki farklı detaylar var. Spoiler olmaması adına kurgu hakkında daha fazla bilgi vermeyeyim.

Filmdeki, diğer isimler arasında Naomie Harris (Moonlight), Malin Akerman (Billions), Jake Lacy (Girls), Joe Manganiello (True Blood), P.J. Byrne (The Wolf of Wall Street); Marley Shelton (Rise); Breanne Hill (Frontier), Jack Quaid (The Hunger Games: Catching Fire), Matt Gerald (Daredevil), Jason Liles (Death Note), Demetrius Grosse (The Brave) ve Will Yun Lee (Hawaii Five-O) yer alıyor.

Peyton’ın yönettiği filmin senaryosu Ryan Engle, Carlton Cuse, Ryan J. Condal ve Adam Sztykiel’a, hikayesi ise Ryan Engle’a ait.

Gerçek Dünya İçin Fazla Büyük Bir Macera – Başlat Ready Player One İnceleme
Ceyda Doğan Karaş
86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.

God of War İnceleme

Previous article

Fortnite V3.5 Güncelleme Detayları

Next article

You may also like

More in Sinema