Listeler

İzlenmesi Gereken Savaş Filmleri

0

Söz konusu savaş olduğunda birçoğunuz için akan sular durur. Kabul edelim, oyun oynarken de bu durum aynıdır. Aranızda askere giden kaç delikanlı var bilemiyorum ama o anın yaşattığı psikolojinin ne kadar zor olduğunu anlayabiliyorum.

Konumuz video oyunları demiştik öyle değil mi? Hiç sapmadan devam edelim. Savaş konulu oyunların hemen hemen hepsi FPS olur. Kullandığımız silahların kozmetiklerine de bu yüzden önem veririz. Kurşunların yanıbaşımızdan geçmesi ve hatta ayağımızın dibinde ölen takım arkadaşımız yüzünden yaşadığımız stres, oyunlarda oldukça heyecanlıdır ve gaza gelmemizi sağlar. Bu heyecanı maksimum seviyeye çıkartıp, ona göre taktik belirleriz. Uzun süredir FPS oynamayan ben, son zamanlarda eşimle aynı heyecanı yaşamak için elimden geleni yapıyorum. Özellikle durum Türkçe içerik olunca daha da hoşuma gidiyor. Her ne kadar yabancı dile alışık olsam ve farklı diller daha çekici gelse de, söz konusu Türkçe yapımlar olunca, insan oldukça gururlanıyor. Hazır savaş dedik, FPS dedik, e buna Türkçe de ekledik. Savaş oyunlarını oynamadan önce kendinizi hazırlamalısınız. “O da ne demek şimdi?” dediğinizi duyar gibiyim. Savaşmak kelimesi dünyanın en ağır yükünden biridir. Amacınız hayatta kalmaktır ve takım arkadaşlarınızı da hayatta tutmaktır. Bu duyguları anlayabileceğiniz en güzel savaş filmlerini bir araya getirdim. Aralarında eksik olduğunu inandığınız ve “ulan şu film de pek güzeldi be!” dediğiniz varsa, yorum yapmaktan çekinmeyin. Bilmeyen kalmasın, hepimizin film arşivi artsın.

Black Hawk Down (2001) / Ridley Scott

Kara Şahin Düştü ismiyle vizyona giren film, bulunduğu yılın en iyilerinden biridir. Bir grup Amerikan askerinin başına gelen olayların anlatıldığı filmde, 1993 yılındayız. Ekibin görevi asi bir general olan Mohammed Farrah Aidid’in altındaki birkaç askeri ele geçirmek. Ancak bulundukları ortamı hiç tanımayan askerler, destek gelene kadar hayatta kalmak için ellerinden geleni yapacaklardır. Film, 19 kadar askerin öldüğü ve 70 kadarının da yaralanarak başarısız geçen bir operasyonun hikayesi aslında. Ayrıca film, 100 gerçek askerin rol almasıyla şekillenmiş. Gerçek bir şaheser, mutlaka izleyin.

Jarhead (2005) / Sam Mendes

Bol dram ve drama. Drama dediğime bakmayın, bazı sahneleri gerçekten insanı rahatsız edici derecede duygusal. Hikayemiz, Anthony Swoff isimli bir gencin etrafında şekilleniyor. Kendisi 1980’lerin sonlarınsa askere alınır ve kim olduğunu dahi bilmediği bir düşmanla karşı karşıyadır. Körfez Savaşı sırasında Amerikalı askerler, kendilerine yapılan saç tıraş modeli için bir isim takmışlardır; Kavanozkafa. Film, Anthony Swofford’un romanından uyarlandı.

Fury (2014) / David Ayer

1945 yılının Nisan ayı. İkinci Dünya Savaşı’nın son günleri… Burada Kumotan Wardaddy, yükleyici Grady Travis, şoför Trini Garcia, yardımcı şoför Norman ve topçu Boyd Swan ile tanışıyoruz. Bu kadarcık ekip, tam 300 düşman askerine karşı ve filmimiz de sadece 24 saatlik bir olayı konu alıyor. Beş asker, Almanya’da savaşın ortasında kalırlar. Ellerinde çok az cephane ve bir de zırhlı tankları vardır. 20. yüzyılın en kanlı senelerinden biri olan 1945 yılında geçen, bir günü ele alan savaş dramının yönetmeni ve senaristi David Ayer.

American Sniper (2015) / Clint Eastwood

Bu filmin kahramanının ismi Chris Kyle. Irak’a gönderilen askerin amacı, arkadaşını korumak. Kenkin nişancı olan Chris, bir efsane olarak bilinmektedir. Ancak efsaneliği düşmanın dikkatini çeker ve bu sefer kendisi hedef alınır.

Saving Private Ryan (1998) / Steven Spielberg

Film, İkinci Dünya Savşı’nda dört çocuk annesi olan bir kadının üç çocuğunu kaybetmesiyle başlayan dramını konu alıyor. Annenin tek dileği, son sağ kalan çocuğunun eve dönmesidir. Yakarışları karşılık bulur ve Başkan tarafından verilen bir emirle James Ryan’ın ne pahasına olursa olsun, kurtarılması görevi başlar. Ancak hiçbir şey planlandığı gibi gitmeyecektir. John Miller tarafından yönetilen birim, talihsiz olaylarla karşı karşıya kalır.

All Quiet on the Western Front (1930) / Lewis Milestone

Biraz eskilere gidelim. Bu film 1930 yılına ait. Doğru okudunuz, 1930. Hikayemiz Birinci Dünya Savaşı’nı konu alıyor. Savaş sırasında bir erkek lisesinde öğretmenlik yapan Profesör Kantorek, öğrencilerine nasıl onurlu birer asker olmayı öğretmektedir. Bu etkileyici konuşmalardan etkilenen askerler gönüllü olarak askere yazılarak Alman ordusuna katılırlar. Ancak savaş, kitaplarda anlatılan hiçbir şeye benzemez. Genç askerler bulundukları durumun ciddiyetini geç anlamıştır. Ancak geriye dönmek için çok geçtir. Film Erich Maria Remarque’nin romanından esinlenmiştir.

Apocalypse Now (1979) / Francis Ford Coppola

Yüzbaşı Willard ve ekibinin başından geçenleri anlatan filmimiz, Joseph Conrad’ın Karanlığın Kalbinde isimli kitabından uyarlanmıştır. En ünlü savaş filmlerinden biri olarak kabul edilir. Vietman’da Amerikan ordusuna isyan eden ve vahşi bir şekilde orman kabilesini yöneten Albay Walter Kurtz’u öldürmeyi amaç edinen Willard, savaşın acımasızlığını izleyiciye çok iyi yansıtan bir karakter.

Good Morning, Vietnam (1987) / Barry Levinson

Hikayemiz ünlü radyo DJ’i Adrian Cronauer’in Saigon’a getirşlmesini konu almaktadır. Sabahın erken saatlerinde dinleyicilerine eğlenceli dakikalar yaşayan Adrian “Günaydın Vietman” sözleriyle açar ve kısa sürece onun mizacı herkesi etkileyemeye başlar. Savaşın korkutuculuğu ve hayatların kısa sürede yok olduğu bir ortamda, herkese neşe saçan DJ’imizi ünlü aktör Robin Williams canlandırıyor.

Schindler’s List (1993) / Steven Speilberg

Yönetmen ismini görünce, az çok neden başarılı olduğunu anlamışsınızdır. Film, Oskar Schindler adlı Alman bir işadamının hikayesini anlatıyor. İkinci Dünya Savaşı zamanında Polonya’da bir fabrika kurmuş ve burada Yahudi işçileri çalıştırmaktadır. Hatta 1100 Yahudi, onun sayesinde kurtuşmuştur. Film 12 dalda Oscar’a aday oldu ve 7 dalda ödül aldı. Mutlaka izleyin.

Full Metal Jacket (1987) / Stanley Kubrick

Bir grup acemi askerin başından geçenleri anlatan film, detaycılığıyla ünlüdür. Bu askerler kendilerini nasıl bir eğitimin beklediğinden habersizdir ve askerlik kavramının ciddiyetini anlamaları biraz zaman alacaktır. Film, Vietman Savaşı öncesi Amerikan Ordusu’nun verdiği eğitimlere odaklanır.

Şimdilik bizim anımsadıklarımız bunlar. Bu içeriğin gelişmesine katkıda bulunmak isteyenler için irtibat iletişim bölümündedir 😉

Ceyda Doğan Karaş
86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.

Wargaming Grand Finals 2015

Previous article

Warface Afrika – Ebedi Gökyüzü Operasyonu Başlıyor!

Next article

You may also like

More in Listeler