Listeler

2018’in Oynanması Gereken En İyi Oyunları

0

2018’in şimdilik oyun dünyasına veda ederken en iyileri de düşünmek gerek. Bir tarafta yılın en iyi oyunu seçilen God of War, diğer tarafta ise saatlerce oynayabileceğimiz Celeste var. Tabii söz konusu oyun olunca, seçicilikle üzerimize yok.

Her şekilde acısıyla tatlısıyla bir yılı daha geride bıraktık ve 2019’un getireceklerine odaklanmış durumdayız. Gelin aşağıdaki listeye beraber bakalım. Eklemek istedikleriniz ve yorumlarınız varsa çekinmeyin. Listeyi genişletmek serbest.

Divinity: Original Sin II – Definitive Edition

Mecbursunuz. Yazılacak pek bir şey yok. PC, Xbox One ve PS4 platformlarında bulabileceğiniz oyunun karanlık yapısı hepinizin zamanını hak ediyor. Özellikle RPG türünde saatlerce takılmayı seviyorsanız, Divinity: Original Sin II – Definitive Edition aradığınız kandır. Taktiksel dövüş mekaniklerine sahip, hikaye anlatımı muazzam, kimi zaman güldürüp kimi zaman kalbinizi acıtıyor, farkına varmadan kendinizi yan görevlere dalmış olarak bulabiliyorsunuz, dilerseniz 100 saate kadar uzayan oynanış süresine sahip, yeni versiyonla düzelen grafik ve akıcı oynanış da cabası. Daha ne olsun. Mis gibi RPG.

Dead Cells

Platform kafasını seviyorsanız, çoktan Dead Cells oynamışsınızdır. Özellikle gizlilik teması eklenince, bu tarz oyunlara aşık olmamak imkansız, hele ki türünü sevenlere göre bayağı başarılı. Zindan keşfi, tamamen rastgele karşımıza çıkan yaratıklar, birçok silah ve oldu da öldünüz, her şeye baştan başlatan zorluk seviyesi. Dead Cells, başladıktan kısa süre sonra çok beğeneceğiniz ancak ölürseniz, çileden çıkacağınız nadir oyunlardan. Oyunu PS4, PC, Xbox One ve Nintendo Switch platformunda bulabilirsiniz.

Monster Hunter: World

Çok uzun süredir Capcom’un derinlemesine belli oyunlara daldığının farkındayız. Çoğunda hayal kırıklığına uğrasak bile PC, PS4 ve Xbox One platformlarında çıkan Monster Hunter: World ile hepimizin bakış açısı değişti. Saatlerce başından kalkmadığımız oyun, türlü güncellemelerle büyümeye de devam ediyor. Sayısız görevler, aksiyonun bitmediği devasa bir dünya, kendisini tekrar oynattırmayı başaran dinamikler ve dahası. Animasyon kısmında işler biraz yavaş ilerliyor, kimi zaman yaratıkların silah darbelerine tepki vermemesi de komik görüntülerin ortaya çıkmasına neden oluyor ancak oyunun dünyasına bir kere girince, çıkmak gerçekten zor.

Dragon Ball FighterZ

Anime tarafından fırlayan oyunlar konusunda Bandai Namco’yu pek severiz. Adamlar iyi çalışıyor ve o evrenin hikayesini de başarılı yansıtıyor. Tabii bu tarz oyunlar herkese hitap edemiyor. Malum, animeleri herkes sevmez. Dragon Ball FighterZ, evrenin bütün karakterlerine sahip. Animesini seviyorsanız, muhtemelen oyunun aksiyonuna ve dövüş dinamiklerine de bayılacaksınız demektir. Tabii yaş aralığı olarak düşünüldüğünde seçici olmanız de muhtemel. Oyunda, tıpkı animedeki gibi Arc sistemi yer alıyor. Bu da Dragon Ball FighterZ’i oldukça başarılı bir uyarlama yapıyor. Oyunu PS4, PC ve Xbox One platformlarında bulabilirsiniz.

Assassin’s Creed Odyssey

Ah AC ah. Bu serinin hakkını yiyen çok. Dönem geçişlerinde her oyunda Ezio’dan sonra eleştiri oklarına tutulsa da hayatta kalmayı başaran seri Odyssey ile ilginç bir hikayeyi gözler önüne serdi. Tabii ki hiçbir karakter Ezio olamaz ancak AC: Odyssey de kendi ambiyansında başarılı aksiyon ve macera oyunlarından. DLC’lerle birlikte hikaye kısmında genişlemeye devam eden oyunun açık dünyası da görülmeye değer. At sırtında gezilebilecek yüzlerce mekan, gemi başında yok edilecek birçok düşman sizi bekliyor. Tabii kendini tekrar eden yan görev sistemi biraz canınızın sıkılmasına neden oluyor. Oyun, tam olarak AC değil ancak aksiyon kısmında ve dövüş mekaniklerinde isteneni veriyor. Oyunu PS4, PC ve Xbox One platformlarında bulabilirsiniz.

Assassin’s Creed Odyssey Hayatta Kalma Rehberi

Call of Duty: Black Ops 4

Her yıl kesin bir tane Call of Duty oyunu çıkar. Buna zombi modu falan da eklenir. PS4, PC ve Xbox One platformlarında oynanabilinen FPS oyunu Call of Duty: Black Ops 4, serinin favori isimlerinden biri oldu. Ancak hikayesinin kısa olması konusunda birçok oyuncunun nefretinden sıyrılamadı. Kısa ama etkili kafasını yaşatmaya çalışmış olabilirler tabii. Yine de seçim sizin, bu sene bir tane de CoD gelecek nasılsa.

Battlefield 5

Multiplayer noktasında BF serisini her zaman sevildi ve bir yandan da hikaye kısmında patlayan çok fazla isme de ev sahipliği yaptı. Battlefield 5’in sevilmesinin en büyük nedeni İkinci Dünya Savaşı temasını ana fikir alması. FPS noktasında da çok temiz çalışıyor ve ayrıca dengeli olması önemli bir artı. RTX desteğiyle grafik noktasında tatmin edici detaylara sahip.

Shadow of the Colossus

Sadece PS4 platformuna özel olarak yeniden karşımıza çıkan aksiyon ve macera oyunu Shadow of the Colossus, kesinlikle oynamanız gereken oyunlardan. “Yıllar sonra aynı şeyi pişirip karşımıza çıkarıyorlar ama canım olmaz ki” kafasındaysanız, hiç bulaşmayın orası ayrı. Sadece boss savaşlarına dayanan ve hüzünlü hikayesiyle harmanlanan Shadow of the Colossus, herkese hitap etmiyor. Şöyle ki çok özgürmüşsünüz gibi dursa da amacımız sevdiceğimize yeniden kavuşmak. İşin ucunda her boss’a özel taktik geliştirmek, dilerseniz nadir eşyaları bulmak derken manzaranın tadını çıkartmanız da mümkün. Ne olursa olsun saygı duruşuna geçilen nadir oyunlardandır.

Detroit: Become Human

Kesinlikle oynanmalı konusu tartışılır. Öncelikle sadece PS4 platformuna özel olması ve macera konusu da bazılarınıza yavaş gelebilir. Günümüzde “point and click” mantığını seven insan sayısı çok azaldı veya hikaye çok önemli diyenler de yoklukta falan. Quantic Dream’ın 2012 PlayStation 3 teknoloji gösterimi Kara’ya dayanan oyun Detroit: Become Human, aksiyon ve maceranın başarılı örneklerinden biri. Heavy Rain, Beyond Two Souls gibi oyunlarla kalbimizi kazanan yazar ve yönetmen David Cage, bu oyunda da harikalar yaratmış. Spoiler vermeyeyim ancak inanın eğer bu türü seviyorsanız şans vermenizi isterim.

“Unutmayın, bu sadece bir hikaye değil. Bu, bizim geleceğimiz.”

Undertale

Nintendo Switch platformuna sahip değilseniz, bu ismi direkt geçebilirsiniz. Bir dakika geçmeyin. 2015 yılına ait bile olsa Undertale, inanılmaz bir oyundur. Piksel grafiklere bakmayın. Altında o kadar karanlık ve kaldırması zor bir hikayesi var ki şaşarsınız. Olur da Switch platformunuz varsa ve henüz Undertale oynamadıysanız, işte size fırsat. Toby Fox tarafından yaratılan ve 2 boyutlu 8-bit bir RPG oyunu olan Undertale, dövüş mekaniklerinde son derece sıra dışı. Henüz oynamadıysanız, yazacağım her şey spoiler olacaktır. Bu nedenden bana güvenin ve sadece deneyin.

Super Smash Bros. Ultimate

Mario, yıllardır birçok oyuna misafir olmayı ve kendi isminde de ev sahipliği yapmayı bırakmadı. Nintendo da bunun farkında olacak ki Super Smash Bros. Ultimate’i Switch platformu dışına çıkartmamaya karar verdi. Bu kısım tartışılır orası ayrı. Bütün Nintendo karakterlerinin karşı karşıya geldiği, kaos yarattığı, renkli ve bıcı bıcılı renklere alışıksanız neden olmasın diye düşünebilirsiniz.

Celeste

Zor oyun mu lazım? O zaman başka bir tavsiye ile geleyim size: Celeste. Matt Makes Games Inc. tarafından geliştirilen oyunun türü platform. Oyunu PS4, PC, Xbox One ve Switch platformlarında bulabilirsiniz. Fiyat olarak da son derece uygun. Oynadıkça kontrol ve mekaniklere alışırım diye düşünüyorsanız, çok yanılıyorsunuz. Her yeni bölümde gittikçe zorlayan dinamiklerin yanında süper eğlenceli müziklerini es geçmek imkansız. Aynı bölümü defalarca oynamak, bu oyundan bıkmanıza neden olmayacak. Hikayemizin odağı ise Madeline’in Celeste Dağı’nın zirvesine yaptığı yolculuğunda ona yardımcı olmak, tabii başarabilirseniz. Şimdiden kolay gelsin.

Malvel’s Spider-Man

Kabul edelim ki 2018’in en başarılı süper kahraman oyunlarından biri kesinlikle Marvel’s Spider-Man. Oyunun kendisi başarılı ve tabii ki eksiği var, ayrıca DLC noktasında pek tutunamadı. İkonik süper kötülerin hepsini görsek, her şey çok daha güzel olacak. Bazılarına ulaşıyoruz, bu noktada kesinlikle şikayetçi değilim. Ek olarak sadece PS4 platformunda bulunabilen oyunun ülkemizdeki fiyatı, bazılarınızın cebini yakacak cinsten. Özgürlük konusunda binaların tepesinde ağımızla dolaşmak, tekrar eden yan görev yapısı, başarılı hikayesi derken özünde başarılı oyun. Dövüş mekaniklerinde Batman Arkham serilerinden esinlenmesi ve daha hızlı olması da benim gözümde bir artı.

Marvel’s Spider-Man: The Heist İnceleme
1 Dakikada Marvel’s Spider-Man // Alınır Mı Alınmaz Mı?

Red Dead Redemption IIGod of War 

Birazdan yazacaklarım bazılarınızı kızdırabilir. God of War’un yılın oyunu seçilmesine oldukça şaşırdım. Mutluyum evet ama sanki yanlış bir şeyler var. Kalbimde Kratos’un yıldız olmasını istediğim doğrudur. Bir tarafta NPC’lerin bile kendi hayatının olduğu, yüzlerce görevle süslenmiş, bitmek bilmeyen ve ne zaman ne olacağı belli olmayan “devasa” açık dünya temalı bir oyun var. Kovboyumuz aç kalıyor, zayıflıyor, yanındaki karakterler boş durmuyor, yani oyunun kendi kendine dönen bir hayatı var ve bunu çok iyi yansıtıyor. Ölen hayvanların bırakıldığı yerde zamanla çürümesi, yardım etmediklerinizin başına gelen olaylar ve dahası. Detay anlamında kocaman ve çok çeşitli. Çok komik bug’ları olduğunu da es geçemeyeceğim tabii.

Diğer tarafta baba olmuş, efsane karakter tasarımı, sonunda özellikle kalbimizden bizi vurmayı başaran hikayesiyle God of War var. Devamı gelse de neler olacak öğrensek diye bekleyemeden çok çeşitli yaratıkları keşfetmeye odaklandığımız oyunun atmosferi muazzam. Ara sinematikler ve dövüş mekanikleri de anlamsız eğlenceli. Başta yadırgayabiliyorsunuz ancak bir kere alışırsanız, kombolar havada uçuyor. Önümüzü, arkamızı, sağımızı ve solumuzu kontrol edip düşmana göre konumlandığımız oyunun müziklerinin etkileyici olduğunu belirtmeliyim. Yazdıkça fark ediyorum ki seçim yapmak gerçekten zormuş. İkisini de oynayın siz en iyisi. Ya da RDR2 elbet PC’ye çıkacak, bekleyebilirsiniz.

Red Dead Redemption 2 Hayatta Kalma Rehberi
1 Dakikada Türkçe God of War (PS4) // Alınır Mı Alınmaz Mı?

Bu liste uzar gider. Mesela; PS4’te yeniden karşımıza çıkan aksiyon, macera ve açık dünya türündeki Yakuza Kiwami 2‘nin yanında, sıra tabanlı strateji türünün başarılı örneklerinden biri olduğunu düşündüğüm Into the Breach de unutulmaması gereken isimlerden. Dahası aksiyon ve rol yapma türünde Ni no Kuni II: Revenant Kingdom, şehir kurma ve hayatta kalma temalı Frostpunk, rol yapma türündeki piksel grafiklerle süslü Moonlighter, macera ve cyperpunk türündeki The Red Strings Club, JRPG sevenlere özel etkileyici ve uzun süren oynanış süresine sahip Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age, atmosferi ve sanatsal grafiklerin yanında etkileyici müziklere sahip macera oyunu Gris, belli noktalarda zamana karşı yarıştığımız ve renkli dinamiklerinin yanında eğlenceli müzik kombolarına sahip Tetris Effect, seriye büyük yenilik getirmese bile eğlenceli oynanışı veya “kötü son” kısmında can yakan Far Cry 5 ve dahası. Listeyi uzatmak kolay.

Spor ve yarış oyunlarının çoğuna aşinayız. Doğal olarak o noktada her şeyi sizin seçiminize bırakıyorum. Peki size göre 2018’in oynanması gereken oyunları hangileri?

 

Ceyda Doğan Karaş
86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.

Honor 7C Yeniden A101’de Satışa Çıkıyor

Previous article

Black Desert Online: Archer Serüveni Başladı

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Listeler