Köşe Yazısı

Sevgili İle Oynanmaması Gereken Oyunlar – KKG Özel #2

0

Selam sevgili okurlar, ilk özel seri yazımız Sevgili İle Oyun Oynamak – KKG Özel #1 ‘in üzerinden oldukça zaman geçti. Çeşitli işlerden, hayat koşturmacasından ve özel projelerden kafamızı pek kaldıramadık tekrardan serimize devam etmek için. Olsun geç olmuş, güç olmamış dedik ve bu serinin 2. yazısını da klavyemize döktük.

Bu bölümde oyuna başlattığınız sevgilinizle hangi oyunları oynamadan onunla oyun konusunda daha iyi anlaşabileceğinizi deneyimlerimizle anlatacağız. Konuya ben (İlker) başlayacak Ceyda ise devam edecektir.

League of Legends

İlk oyunumuz son yılların deli gibi oynanan MOBA oyunu LoL olarak da bilinen League of Legends. Çok seviliyor olması onun rekabetçi yapısından dolayı sevgilinizle eğlenceli dakikalar geçirebileceğiniz anlamına gelmiyor. Oyunun yapısının rekabetçi bir tutumda olması, sizi takım oyununa sürüklemesi akabinde de eşyaydı, yetenekdi, global görevlerdi vs derken çok çabuk öğrenemeyeceğiniz ve sevgilinizle birlikte hiç MOBA oynamamışsanız saç baş yolabileceğiniz bir oyun. Çiftleri ayırır, o derece. “aşkım totem aldın mı? ne totemi?” gibi soru cevap ilişkilerine maruz kalabilirsiniz. Oyun oynamaya yeni başlamış olsun olmasın, sevgilinizle temelinde böyle hırs ve aksiyon dolu bir oyunu oynamaya çalışmak, maç içinde onunla tartışmaya, oyun bitiminde ise ertesi güne hatta günlere kadar sürecek triplerin de habercisidir. Hele ki ağzınızdan kötü söz çıkmasın… AŞKIM SEN BANA KÜFÜR MÜ ETTİN !!! gibi bir cümleyi duymak sizde ne oyun zevki bırakır ne de başka bir şey. Ha yok mu çok iyi botlane aşkları, var. Lakin bu kişiden kişiye değişir. Oyunun, oyunda kalacağı, tartışmaların dışarı taşmayacağı bilincine sahip bir sevgiliniz varsa LoL’ü deneyebilirsiniz. Onun haricinde benden tavsiye, hiç bulaşmayın. Kaldı ki Türkiye sunucusunun “low” ve “tahta 5” olarak tabir edilen kötü iletişime sahip oyuncu kitlesi ile hiç bilmeyen birinin oyuna başlaması ve oyundan soğuması saatler alacaktır. Böyle bir iş yapmak istiyorsanız mutlaka Premade olarak hareket edin. Hele ki hatun olarak başlıyorsanız oyuna, karşı tarafa hatun olduğunuzu hiç belli etmeyin, hep size yürür asabınızı burnunuzdan çıkartırlar.

Ceyda: Uzun süredir LoL oynamıyorum, muhtemelen de oynayacak vaktim olmayacak. Ayrıca gelin görün ki kaç tane sevgili gördünüz LoL oynayan? Hadi gördünüz, bunların aynı koridorda olduğunu ve  hatta kavga etmeden LoL oynadıklarına denk geldiniz mi? Elbette hayır. Hayal dünyasında yaşamayalım bayanlar. Biz, hırslı yaratıklarız. Eğlenmek amacımız olsa bile kazanmaya oynarız. Çocuğumuz bunu kontrol edemez ve ortaya sevgili kavgası çıkar. Neden sevgilinizle LoL oynamamalısınız sorusunun cevabı ise çok basit? Erkekler bu tarz oyunlara asla orta seviyede bakamazlar. Ya oyunu kazanmaya oynarlar ya da sadece troll amaçlı eğlenmeyi hedeflerler. Biz ise genelde orta seviye oyuncularızdır. Onlara ayak uydurmak zor. Ayrıca genelde kadın olduğunuzu anlayan diğer oyuncular sizi rahatsız edecek, buna sevgiliniz dayanamayarak sövme durumuna girecektir. Siz en iyisi oynayacaksanız yalnız oynayın ya da diğer bayan arkadaşlarınızla takılın. Bakın, ben bıraktım, kafam rahat. Mis.

PES – FIFA

Bir başka durumu da PES – FIFA oynamaya çalışmak olarak anlatabiliriz. Futbolla alakalı kız çok azdır. Gol olacağına yakın TV’nin önünden geçmesiyle meşhur dişilerin futbolla kafayı bozmuş olanları oldukça iyi oynarlar. Öyle bizim gibi “topu aldım da 3-4 çalım attımda kale önünden vurdum dışarı attım ah ulan!” moduna da girmezler. Alır topu, efendi gibi koşar, vurur golünü atar. Çok düşünmez direkt uygulamaya geçer.

Şimdi bu arkadaşlarla bu oyunlar oynanır. Ama onun haricinde futboldan zerre anlamayan, sevmeyen hatta ilgilenmeyen kişilere de (erkekler de dahil buna, herkes sevecek diye kaide yok) futbol sevdirilmez. Bir topun peşinden koşan 22 terli erkeği kim ne yapsın değil mi? Oysa ki çok seksi duruyor cümle fakat iş futbol olunca hiç öyle olmuyor. Bu 2 oyun da seveni ve ilgilileri ile güzeldir, zorla futbola sevdirmeye çalışmak kişileri iyice oyun oynamaktan soğutur.

Sonra 5 atarsınız, ne bileyim ne koydum ama 30 metreden dersiniz, zaten nanemolla olan durumda havadan nem kapar tribin Allah’ını yersiniz, ben karışmam.

Ceyda: En son oynadığım futbol oyunu Goal 3’tü. O kadar uzun süredir futbol oyunlarına elimi sürmüyorum. Denesem bile her seferinde başarısız oluyorum. Futbol bana göre göze hitap eden inanılmaz eğlenceli bir spor. Kontrol işin içine girince her zaman bir adım gerideyim. FIFA ya da PES oyunlarını sevgilinizle oynamayın, neden mi? Çünkü futbol oyunu kolay kolay öğretilemez. Bu oyunun mekanikleri kimi zaman normal futbol maçlarına göre şekillenir. Taç, out, korner vb. Gibi terimleri bilmiyor ya da penaltı atarken, ulan neydi o penaltı diyorsanız, yandınız. Erkeklerin %80i futbol oyunlarını deli gibi oynar. Zaten futbol taraftarlarının çoğu da erkektir. Kabul, biz de manyağız ancak bizimki kontrollü manyaklık. Erkek dediğimiz tatlı yaratıklar, futbol oyunlarında yenilgiyi sevmezler. Bilerek gol yiyince de biz kızarız, “ya düzgün oynasana şunu” diye. Eh, durum böyle olunca hiç birbirinizi germeye gerek yok.

Street Fighter – Mortal Kombat – Tekken

Geldik mi dövüş oyunlarına. Kadınların belki de en iyi oynadığı oyunlardan biri de bu yukarıda bahsi geçen 3 oyundur. Onları bu oyunlarda yenmeye çalışmak büyük bir hatadır. Yenildiğinde nasıl tepki vereceklerini sadece yenmiş oyuncular bilir, usulca oradan uzaklaşmak gerekir. Çok isteniyorsa ehe ehe modunda oynayıp kadın oyunculara yenilmek daima iyi sonuçlar verir, onun haricinde öyle combo yapayım, üstüne fatality atayım falan, akşam yatacak yeri zor bulursunuz. Şaşırmayın!

Ceyda: Aslında ben buna katılmıyorum. Dövüş oyunları ve ayrıca ek olarak dans oyunları sevgiliyle oynanabilecek en tatlı oyunlardır. Genelde oyunu bilmeyen taraf rastgele tuşlara basar ve bir şekilde nadir de olsa kazanmayı başarır. Bu tarz oyunlarda fazla hırs yapamazsınız, aksine parmaklarınız su toplayana kadar rakibinizi bir kere de olsa devirmeye çalışırsınız. 10 maçtan 1 tanesini kazanmak bile eğlencenizi en üst noktaya çıkartır.

Counter-Strike

Kapanışımızı da CS ile yapalım. Dünya üzerinde bir çok güzel kadın oyuncusu da bulunan (Fransa’nın kız milli CS takımına göz atmanızı öneririm) CS, sevgilinize kız arkadaşınıza ya da erkek arkadaşınıza öğretebileceğiniz (COD ya da BF falan oynuyorsa havada karada oynayabileceği) bir oyundur. Oyunda dengeler çok basit ilerliyor, dikkatli olmak, kolay yem olmamak ve takım oyunu sergilemek en az adam öldürmek kadar önemli bir konu. Yeni başlayan oyuncuları çileden çıkartacak Headshot’lardan, harita açıklarından kaçınarak oyuna yanınızda başlatabilirsiniz. Fakat, bu oyunun da yapısı gereği rekabetçi ortamı aynı LoL’de olduğu gibi CS’de de çok ünlü Rus’lar mevcut. 5 kişi girilen oyunda bile kanser edebilen bu arkadaşlara denk gelerek oyuna sevgilinizle girmiş olmak, hiç istemeyeceğiniz cümlelerin dökülmesini sağlar. O yüzden Dust 2’de aşk yaşamaktan vazgeçin, hiç bulaşmayın.

Ceyda: FPS türünün mekanikleri çok matematikseldir. “Şu duvarın, şu köşesine geçersem, A noktasının bu noktasındaki adamın kafasına mermiyi sokarım” planlarını yapamıyorsanız; kızlar, bu oyundan uzak durun. Çünkü CS: GO haritaların bilinmesini zorunlu kılan, rakibinizin ayak seslerini dinlemeniz gerektiği ve bazen (benim gibi) çılgınlar gibi koşup, saklanmanız gereken bir yapı. Aaa tabii sürekli saklanılmaz, arada çıkıp iki mermi sıkın ki takım arkadaşlarınız size sövmesin. CS’yi sevgiliyle oynanmaması gereken yapı da burada ortaya çıkıyor. Yine detaycı düşünen biz kızlar, erkekler kadar hızlı hareket edemiyoruz. Ancak bu demek değil ki CS’yi kızlar oynamasın. Elbette HAYIR! Oynayın ancak sevgilinizle aynı takımda olmanızı pek tavsiye etmiyorum. Sonra dönülmez akşamın ufkundayız şarkısını kulağınıza fısıldayan bir sevgilinin egosuyla uğraşmak zorunda kalırsınız.

Bir sonraki yazımız beklenildiği gibi “Sevgili ile oynanması gereken oyunlar” olacaktır. Daha kısa bir sürede yazıp paylaşmayı umuyoruz, işler sıkıştırsa bile buralardayız. 😉

 

İlker Karaş
Strateji oyunlarını sever. Sabaton ve WW2 dediğinizde akan sular durur.

NTV Yayınları’ndan Yeni Kitap: Teknoloji

Previous article

PUMA ve Arsenal Solaklara Özel İlk Futbol Topunu Üretti

Next article

You may also like